Krótki i do rzeczy - Grawerki CNC

kich możliwych aspektach. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze współczesne życie bez istnienia technologii komputerowej. Spójrzmy dla przykładu na przemysł produkcyjny, gdzie obecnie inżynierowie stawiają tylko i wyłącznie na obrab

Krótki i do rzeczy - Grawerki CNC

W jakich sektorach gospodarki znajdziemy komputery?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny współcześnie jest sprzęt komputerowy, który zrewolucjonizował nasze życie we wszystkich możliwych aspektach. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze współczesne życie bez istnienia technologii komputerowej. Spójrzmy dla przykładu na przemysł produkcyjny, gdzie obecnie inżynierowie stawiają tylko i wyłącznie na obrabiarki CNC, które są skonstruowane na bazie technologii komputerowej. Jak się okazuje, wystarczy na wejściu wprowadzić model 3D elementu wytwarzanego, aby wykonać pożądany wyrób finalny. W zasadniczy sposób zmienia to podejście do współczesnych procesów produkcyjnych.


A co to jest obrabiarka?

Obrabiarka ? maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.

Układ konstrukcyjny obrabiarki
W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów:

zespół napędowy
zespoły ruchów roboczych
zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych
zespoły zamocowania narzędzi i części obrabianych
korpusy, podstawy, prowadnicy itp
układy sterowania
układy chłodzenia
zespoły odwiórowania

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka


Wiertarka ale nie do końca -Honownica

Honownica - obrabiarka służąca do honowania, tzn. obróbki wykańczającej bardzo dokładnych powierzchni (najczęściej otworów), w których wymagana jest wielokierunkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów.

Budowa i zasada działania

Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz przegubowo przymocowanego do niego narzędzia. Narzędziem stosowanym do honowania jest głowica wyposażona na obwodzie od trzech do dwunastu osełek. Podczas gładzenia głowica połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Skojarzenie tych ruchów powoduje, że każde ziarno osełki zakreśla linię śrubową. Prędkość obrotowa głowicy nie powinna być wielokrotnością podwójnych posuwów głowicy, mamy wtedy pewność, że każde ziarno osełki nie trafi na te same tory obróbki. Najczęściej spotyka się honownice z posuwem ręcznym, wtedy najlepsze efekty przynosi obróbka z licznymi zmianami prędkości posuwu.

Poza honownicami do otworów są także spotykane honownice do powierzchni płaskich, stożków, powierzchni sferycznych i wałów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Honownica



© 2019 http://djsnake.com.pl/